Euro 2024: Italija stigla do nokauta nakon nevjerojatne utakmice protiv Hrvatske u zadnjoj minuti
Europa

Mattia Zaccani iz Lazija zaradio je Azzurrima dragocjeni bod protiv Hrvatske za kvalificiranje u nokaut, dok je Španjolska završila skupinu B na prvom mjestu bez ijednog primljenog gola pošto je pobijedila Albaniju 1-0.

Italija 1-1 Hrvatska: Remi u posljednjem izdahu donio je Italiji mjesto u osmini finala

Činilo se da je Italija osuđena na dugu neizvjesnost kvalifikacija za Euro 2024. sve dok zamjena Mattia Zaccagni nije izjednačio u 98. minuti na 1-1 protiv borbene hrvatske strane.

Pogodak Luke Modrića na otvaranju drugog poluvremena zamalo je poslao Hrvatsku kao doprvak, ali Lazijev krilni napadač sjajno je ubacio unutar daljnje vratnice i pokrio žestoku završnicu od strane branitelja naslova.

Italiji je za prolaz trebao bod, dok je Hrvatskoj realno trebala pobjeda za ostanak na turniru. Hrvati imaju dva boda iz svoje tri utakmice i moraju pričekati druge rezultate da vide hoće li to biti dovoljno da prođu kao jedni od najboljih trećeplasiranih.

Talijanska momčad Luciana Spallettija sada će igrati protiv Švicarske u Berlinu u subotu u 18.00 u prvoj utakmici nokaut faze.

Unatoč malom broju postignutih golova, utakmica je bila prilično intenzivna, osobito u prvom poluvremenu, a dominirale su fantastične obrane Talijana Gianluigija Donnarumme i Hrvata Dominika Livakovića.

Hrvatska je potvrdila da je težak suparnik za Italiju, jer ih Azzurri do sada nisu uspjeli pobijediti ni na jednom velikom turniru.

Njegovim golom 38-godišnji hrvatski kapetan Luka Modrić postao je najstariji strijelac u povijesti Eura.

Španjolska 1-0 Albanija: La Roja savršeno završila grupnu fazu

Unatoč promjeni gotovo cijele postave, Španjolska je nastavila pobjednički niz na Euru 2024. pobjedom 1-0 nad Albanijom.

Sa svojom momčadi koja će sigurno završiti na vrhu skupine B, španjolski izbornik Luis de la Fuente napravio je 10 izmjena u svojih početnih jedanaest, a Španjolska je osvojila sve tri utakmice u skupini na Euru po prvi put od 2008., kada je osvojila turnir.

Pogodak Ferrana Torresa iz Barcelone u 13. minuti donio je La Roji tri boda, a vratar David Raya obranio je Armando Broja u nadoknadi vremena i osigurao da Španjolska završi grupnu fazu bez ijednog primljenog gola.

Španjolska je potvrdila svoj trend od 100% pobjeda protiv Albanije u svih 9 odigranih službenih utakmica.

Ali ova pobjeda od 1-0 bila je daleko manje uvjerljiva od pobjede istom razlikom nad Italijom u njihovoj zadnjoj utakmici.

Većim dijelom prvog poluvremena Španjolska se činila na putu do velike pobjede, ali su Olmo i Mikel Merino posebno propustili dobre prilike, dok Albanija nije zabilježila pogodak sve do 45. minute.

Konačno su počeli pritiskati Španjolsku sredinom drugog poluvremena.

De la Fuente je odgovorio slanjem napadača Alvara Morate i Laminea Yamala s klupe.

Poraz za Albaniju znači eliminaciju i posljednje mjesto u skupini B. Također automatski kvalificira Francusku, Englesku i Nizozemsku za sljedeći krug.

“Sve smo ostavili na terenu. Ne žalim za svojim igračima,” rekao je albanski izbornik Sylvinho.