Alumni Notre Damea, Sveučilišta Loyola u Chicagu blistaju na Olimpijskim igrama u Parizu
Svijet

Njezina se konačna statistika činila prilično običnom, ali pružala je točnu metaforu – i za njezinu zemlju i za fakultet.

Među onima koji su pridonijeli snažnoj pobjedi Sjedinjenih Država 67-66 nad Francuskom na prvenstvu za zlatnu medalju u ženskoj košarci 11. kolovoza kojim su zaključene Ljetne olimpijske igre u Parizu, nacionalna prvakinja Sveučilišta Notre Dame 2018. Jackie Young prikupila je dva poena, četiri skoka, tri asistencije i dvije ukradene lopte.

Nisu baš brojke koje bodu oči. U globalnom smislu, međutim, Youngova sposobnost da se njezina prisutnost osjeti u gotovo svakoj košarkaškoj kategoriji simbolično odražava 17 Notre Dame sadašnjih ili bivših sportaša koji su predstavljali Olimpijske igre u šest sportova i šest zemalja. U konačnici, njih osam skupa je osvojilo nevjerojatnih 10 medalja.

Još jedna bivša košarkaška velikan Notre Damea – Jewell Loyd, najbolji izbor na draftu WNBA lige 2015. – pomogao je američkim obručima da osvoje svoju osmu uzastopnu zlatnu medalju. To je omogućilo Sjedinjenim Državama da se izjednače s Kinom po broju zlatnih medalja s 40, ali SAD ima ukupno 126 medalja koje su daleko nadmašile drugoplasiranu Kinu s 91.

Umirovljena legendarna trenerica Notre Damea Muffet McGraw podijelila je svoje zadovoljstvo s OSV News.

“Tako sam ponosan vidjeti Jackie i Jewell kako osvajaju zlatnu medalju”, rekao je McGraw. “Sjajno je vidjeti kako se njihov naporan rad isplatio. Oni su izvrsni predstavnici našeg programa i Notre Damea. Oduševljen sam gledati ih kako uspijevaju na najvišoj razini našeg sporta.”

Uz Youngova i Loydova podviga, diplomirani Lee Kiefer iz 2017., sadašnji stariji Chris Guiliano i bivši nogometni istaknuti Korbin Albert osvojili su zlatne medalje inspirirane Notre Dameom.

Kiefer, četverostruki olimpijac i trostruki osvajač zlatne medalje, osvojio je prvo mjesto u pojedinačnom (floret) i ekipnom mačevanju. Guiliano, čiji je emotivni zagrljaj s majkom, Cecilijom nakon ceremonije, inspirirao američko plivanje na Instagramu “Obitelj iznad svega”, pomogao je plivačkom četvercu na 4×100 metara slobodnim stilom da osvoji prvo mjesto. Albert, koji je postao profesionalac nakon dvije godine u Notre Dameu, pomogao je Sjedinjenim Državama da poraze Brazil s 1-0 u finalu ženskog nogometa.

Guiliano, prvi muški plivač u povijesti Notre Damea koji je uspio na Olimpijskim igrama, također je osvojio srebrnu medalju u štafeti 4×200.

U prošlogodišnjem intervjuu za časopis Swimming World, Guiliana su pitali što bi savjetovao sebi mlađem.

“Samo uzimaj stvari iz dana u dan”, rekao je. “Napredak se ne događa preko noći. To je jedna stvar koju sam počeo shvaćati – raditi stvari samo jedan po jedan trening, ili samo jedan dan u isto vrijeme. A više toga je samo izvan bazena, ili u učionici , ili stvari o dijeti, ili u sobi za utege, također ne morate biti savršeni u svakom trenutku u danu budućnost.”

Nick Itkin, student Notre Damea 2022., plasirao se na treće mjesto u mačevanju. Predstavljajući Mađarsku, trenutna juniorka Eszter Muhari također je nastupila u disciplini mačevanja za muškarce. Uživajući u svojim drugim Olimpijskim igrama, diplomant Notre Damea 2021. Yared Nuguse pomogao je muškoj štafeti na 1500 metara da završi na trećem mjestu.

Notre Dame nije bio jedini katolički koledž koji je zablistao na međunarodnoj sceni.

U muškoj odbojci, diplomanti Sveučilišta Loyola u Chicagu Thomas Jaeschke (klasa 2022.) i Jeff Jendryk II (klasa 2018.) napustili su Pariz s brončanim medaljama.

Sportski direktor Loyole Steve Watson pohvalio je cijeli program.

“Natjecateljski uspjeh koji smo postigli u ovoj modernoj eri Loyoline atletike,” rekao je Watson, putem školske web stranice, “stvarno je započeo s muškom odbojkom.”

U biciklizmu, novi moto Chloe Dygert je “treći put je čar”. Bivši student na Sveučilištu Marian u Indiani koji nikad nije vozio bicikl na koledžu, Dygert je upisao pariške igre sa srebrnom medaljom na Olimpijskim igrama 2016. u Rio de Janeiru i brončanom medaljom na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020.

Nakon što je ustrajala kroz niz ozbiljnih ozljeda i liječničkih strahova tijekom svoje atletske karijere, Dygert, 27, osvojila je broncu u pojedinačnim kronometarskim vožnjama prije nego što je konačno ostvarila svoj životni cilj zlatne medalje među četiri timske biciklistice koje su završile prve u ekipnoj potjeri .